Zabawa logopedyczna – Łapacz muszelek


1 września. Tegoroczne wakacje już za nami. Aby umilić dzieciakom powrót w szkolno-przedszkolne mury można trochę powspominać wakacyjne wojaże, zwłaszcza te nadmorskie.

Dziś, na miły początek roku szkolnego przedstawiam Wam zabawę w Łapacza muszelek. Najlepsze rozwiązanie w przypadku, gdy mamy dwójkę lub więcej podopiecznych (możemy wtedy wprowadzić element rywalizacji), ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z dzieckiem pograł rodzic czy logopeda. Albo samo dziecko 😉

Sam przebieg zabawy jest banalnie prosty (choć gdy zdecydujemy się na większą ilość muszelek to czeka nas wiele wycinania- ja wycięłam ponad 240 sztuk, plus do tego jeszcze raz po zalaminowaniu 😉 )

Obrazki z muszelkami wzięłam ze strony OpenClipart

Najlepiej je zalaminować, bo później mamy większe możliwości ponownego wykorzystania ich.

Po zalaminowaniu naklejamy kawałek masy samoprzylepnej, potem na to kawałek zszywki jako element magnetyczny. Do całej zabawy potrzebujemy jeszcze wędkę z magnesem.

Przykładowe formy zabawy:

Żółta plansza imituje plażę, można też zrobić niebieską jako wodę lub też można je połączyć, tak aby część wyławiać z wody, a część zbierać na plaży.

1. Na odwrocie każdej z muszelek piszemy kolejne numery (gdy mamy zalaminowane, to zapisany na folii mazak można zetrzeć). Szykujemy sobie listę ćwiczeń motoryki, słów, fraz, czy zdań, zagadek, obrazków, tego co akurat utrwalamy, albo miks wszystkiego. Dziecko łowi muszelkę na wędkę, odczytujemy numer i wykonujemy zadanie oznaczone tym samym numerem.

2. Zabawa z elementem rywalizacji.

Forma bardzo podobna do poprzedniej wersji, ale umawiamy się, że na złapanie muszelki mamy np. 15 sekund (zależy jak silny mamy magnes, jedne silniej przyciągają, inne słabiej). Gdy minie czas, a żadna muszelka nie zostanie złapana, kolejka przepada i wędkę przejmuje kolejny gracz. Wygrywa ten, kto zdobędzie więcej muszli, a tym samym wykona więcej zadań utrwalających.

3. Wzór konkretnej muszelki powtarza się wielokrotnie. Po złapaniu muszelki, wykonujemy zadanie i dodatkowo trzeba ją wrzucić do odpowiedniego koszyka (każdy wzór muszelki musi więc posiadać swój koszyczek).

 Miłej zabawy 🙂

Obraz 14071Obraz 14031Obraz 14051

10,467 total views, 3 views today

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge