Wada wymowy u dwu-, trzylatka – czy to w ogóle możliwe?

Gdy słyszysz „wada wymowy” o dzieciach w jakim wieku myślisz? 4-latek? 5-latek? 6-latek? Jeszcze starsze? Masz rację. Ale niepełną.

4728478542_d54cab22cb_z
Źródło: flickr.com/ fot. Jason Pier in DC CC BY-NC 2.0

Chciałabym Cię dziś uświadomić, że choć większość dzieci, które są objęte terapią logopedyczną, to dzieci w wieku minimum przedszkolnym (od. ok 4 roku życia), to wady wymowy mogą pojawić się dużo, dużo wcześniej.

Z reguły tak się dzieje dlatego, że Rodzice, nieświadomi obecności wroga (w postaci występującej u ich dziecka wady wymowy), nie korzystali wcześniej z pomocy ani nawet konsultacji logopedycznej. Znów tutaj dochodzimy do faktu, że wada wymowy to nie tylko to, co wg większości ludzi tą wadą jest (dla przypomnienia zapraszam KLIK )

I właśnie dopiero w przedszkolu (gdy oczywiście jest tam zatrudniony logopeda), w trakcie badań przesiewowych wychodzi na jaw, że nasz ,dajmy na to, 3-latek wymaga terapii logopedycznej. Dlaczego? Czy dlatego, że zamiast „sz” mówi „s”? Ano nie, nie dlatego. Brak głosek szumiących jest w tym wieku normą rozwojową (pamiętacie?). Nasz maluszek trafia na terapię, bo ma „piękną”, galopującą międzyzębówkę. Albo boczną wymowę głosek syczących. Albo nie wymawia głosek dźwięcznych (np. „w”, „b”, „d”, które powinien wymawiać już od wieeelu długich miesięcy).

W praktyce logopedycznej spotyka się już dwuletnie maluszki, które wymagają oddziaływań logopedycznych, właśnie ze względu na istniejącą wadę wymowy. Najczęściej jest to właśnie ta nieszczęsna wymowa międzyzębowa (gdy język wsuwa się między zęby). Tak, wiem, uczepiłam się tej wady, jak rzep psiego ogona, ale nie bez powodu. W szkole gdzie pracuję jest plaga międzyzębówek. Wiem, że nie tylko u nas, bo jak przeglądam Internety, to czytam, że wielu logopedów ma ten sam problem. W wielu przypadkach wada ta powstaje w momencie, gdy dana głoska zaczyna być przez dziecko używana. Dotyczy ona także tych głosek, z których dziecko tworzy swoje pierwsze słowa („t”, „d”, „n”) i już wtedy, jeśli są ku temu powody, może zacząć utrwalać się niewłaściwa wymowa.

Przyczyn jest wiele, ale jeśli świadomy Rodzic zauważa, że jego brzdąc zaczyna deformować głoski i pójdzie z dzieckiem na konsultację do logopedy, to już wtedy można zacząć przeciwdziałać utrwalaniu się tej wady poprzez usuwanie jej przyczyn.

A zatem – obserwujcie i w razie czego – działajcie 🙂

dymek komentarze1

27,748 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge