Ubieramy choinkę – świąteczna zabawa logopedyczna

Dawno, oj, bardzo dawno nie było wpisu z moimi propozycjami na zajęcia logopedyczne. Wykorzystuję ten przedświąteczny czas na zaprezentowanie Wam pomocy, którą w ostatnim czasie wykorzystuję na potęgę.

Szykujemy sobie szablon choinki klik. Zadaniem dziecka na początek jest nadanie jej zielonego koloru 😉 Techniki różne, w zależności od możliwości dziecka i czasu, jaki mamy do dyspozycji. Na moich zajęciach pojawiły się kredki, farby zwykłe i do malowania palcami (genialna zabawa 😉 i zarazem ćwiczenia małej motoryki ), wydzieranki z papieru kolorowego. Myślę jeszcze o wypełnianiu konturu plasteliną, ale nie wiem, co utrzyma na niej bombki i inne ozdoby.

Taka mała uwaga ode mnie. Jeśli wykorzystujecie farby, malujcie cieniutko, żeby jak najszybciej wyschło.

Wcześniej szykujemy sobie 2 rzeczy:

– bombki z numerami (najłatwiej się rozeznać i odnaleźć zadanie), ale mogą też być jakieś symbole czy figury. U mnie bombki to po prostu kółeczka białego papieru, bo najszybciej się wycina, ale można też pokusić się o wycinanie bombek z zawieszkami 😉 Następnie, oznaczone, wrzucamy do pojemniczka;

– listę z zadaniami do wykonani, tyle ile mamy bombek.

Dziecko losuje bombkę, my odszukujemy na swojej liście zadanie odpowiadające danemu numerowi czy symbolowi. I jak dziecko zadanie wykona, to w nagrodę zawiesza bombkę na choince (w sensie przymocowuje ją np. przy użyciu kleju).

Gdy wykona wszystkie zaplanowane zadania, powiesi wszystkie przygotowane bombki, może przygotować, narysować, namalować pozostałe ozdoby.

Pomoc wg mnie przydatna, ponieważ nadaje się właściwie do każdego ćwiczenia logopedycznego: i motoryki artykulacyjnej, i utrwalania głoski na praktycznie każdym etapie,do różnicowania głosek itd…

Pamiętajcie tylko, że ta pomoc nie nadaje się dla każdego dziecka. W terapii możemy mieć dzieci różnych wyznań, nie wszyscy Święta Bożego Narodzenia obchodzą. Lepiej wcześniej zrobić małe rozeznanie w temacie.

 

Zdjęcia wstawię jutro, teraz pobawię się w Mikołaja 😉

16,975 total views, 13 views today

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge