Oswajamy dentystę – pierwsza wizyta u stomatologa

No to mamy to za sobą. Pierwsza poważna, bo gabinetowo-fotelowa, wizyta u dentysty. Z Młodzieży Starszej jestem niezmiernie dumna, bo jej nieśmiałość jest ogromna i spodziewałam się, że skończy się na łzach i zamkniętej buzi. Ale Wiki dzielnie stawiła czoła wyzwaniu. Jak się przygotować do wizyty, aby dentysta nie kojarzył się dziecku ze strachem i bólem?

25545229_bd787b87db_z
źródło: flickr.com/ fot. ianus CC BY-NC-SA 2.0

Z samą osobą stomatologa Wiki już była nieco oswojona. W jej przedszkolu była wizyta w gabinecie dentystycznym (przyległym do budynku przedszkola), a pod koniec czerwca przedszkole odwiedziła inna pani dentystka i skontrolowała dzieciaczkom zęby. Fotela dentystycznego siłą rzeczy (a raczej siłą wagi) nie było, a jak się okazało – to on wzbudzał u Wiktorii największe obawy. Jak tylko dowiedziała się, że idziemy razem do dentysty, to pierwsze pytanie jakie padło to: „Ale nie będzie fotela?„.

Kiedy pójść na pierwszą wizytę do dentysty?

Różne źródła piszą, żeby iść nawet w okresie niemowlęcym, aby ocenić stan ząbkowania. Hmm, z żadną nie poszłam, nie widziałam potrzeby. Skłaniałam się ku temu podejściu, że iść należy, gdy dziecko ma już wyrżnięte wszystkie zęby mleczne, co ma miejsce ok. 3 r.ż. Tak, aby skontrolować stan mleczaków, czy prawidłowo się wybiły, czy nie ma zaczątków próchnicy, oceni zgryz.

Najlepiej iść w takim momencie, gdy wygląda na to, że ząbki są zdrowe, gdy żaden z nich nie boli. Wtedy będzie prawdziwa wizyta zapoznawczo-oswojawcza, dentysta nie będzie się kojarzył z lekarzem i leczeniem zębów.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa?

Przede wszystkim wyjaśnij, co tam się będzie działo. Powiedz, że usiądzie na fotelu, który jeździ do góry i na dół, pani (albo pan) stomatolog zapali lampkę, żeby ząbki było dokładnie widać, że będzie lusterko na patyczku, dmuchająca rurka. Wykazuj entuzjazm, że to są takie zabawki dentysty.

Ja Wiktorię przygotowałam jeszcze w taki sposób, że pokazałam jej na Youtubie filmiki, które pokazują,  jak wygląda wizyta zapoznawcza. Dawało jej to jako takie wyobrażenie o prawdziwej wizycie u dentysty.

Gdy jednak wiesz, że będzie podejmowane jakieś „grubsze” działanie typu borowanie czy inne, bardziej ingerujące w zęby maluszka, to nie okłamuj go mówiąc, że dentysta tylko zajrzy do buzi i obejrzy ząbki. Dziecko starci wtedy grunt pod nogami, zacznie się bać, bo będzie się działo coś, czego się zupełnie nie spodziewało. I uraz do stomatologa gotowy.

Są jeszcze dwie rzeczy, których nie należy robić. Pierwsza z nich to straszenie dentystą przez mówienie np., że jak dziecko nie zje obiadu to ząbki będą chore i pani dentystka będzie musiała je wyleczyć.

Druga kwestia to sprzedawanie dziecku swoich obaw i negatywnych wspomnień związanych z wizytami u stomatologa. Dziecko musi widzieć, że Ty się nie boisz, chowaj swoje strachy. Jesteś najlepszym przykładem dla swojego dziecka, idolem. Jeśli boisz się Ty i to okazujesz, Twoje dziecko najprawdopodobniej też będzie się dentysty bało.

Wybierz dobry gabinet

Najlepszy byłby taki, w którym przyjmuje pedodenta – specjalista w zakresie stomatologii dziecięcej. Ich gabinety i sprzęt są kolorowe, z wesołymi motywami, co stwarza otoczenie przyjazne maluchowi i często odwraca uwagę od wykonywanych zabiegów. Często w gabinetach takich są też „uzębione” zabawki, na których można pokazać zabieg, który będzie wykonywany, a nawet samo dziecko może pobawić się w stomatologa i to nie zabawkowym, ale prawdziwym sprzętem. Nie lada gratka 🙂

Jeśli nie ma w Twojej okolicy gabinetu pedodenty, równie dobrze może to być zwykły gabinet stomatologiczny. Dobrze byłoby wtedy zrobić mały wywiad wśród innych rodziców i dowiedzieć się jakie dany stomatolog ma podejście do dzieci. Nie trzeba być pedodentą, żeby umieć na spokojnie wszystko wytłumaczyć, odwrócić uwagę dziecka albo np. opowiedzieć mu bajkę.

Niezależnie od tego do jakiego gabinetu się udamy, maluszek może wziąć ze sobą swoją ukochaną zabawkę (chyba, że jest to jakiś tor kolejowy Tomka i Przyjaciół czy inna wielkogabarytowa zabawka). Obecność zabawkowego przyjaciela pozwoli dziecku zachować poczucie bezpieczeństwa.

Już w gabinecie

Nie okazuj nerwów, miej uśmiech na twarzy – to doda dziecku odwagi i śmiałości. Jeśli maluch nie chce wejść na fotel, możesz usiąść razem z nim.

Czasem na takiej wizycie adaptacyjnej okazuje się, że zaczyna dziać się coś niedobrego. Tak jest niestety w naszym przypadku. Obie dolne piąteczki mają maleńkie kropeczki. Jeszcze nie próchnica, może do niej dojść, ale niekoniecznie musi. Dentystka posmarowała te zęby fluorem (o smaku i nieziemskim zapachu gumy balonowej 😉 ), kontrola za 2 miesiące i decyzja czy smarujemy dalej, czy już większe leczenie.

Nie ukrywam, że trochę (mocno!) mnie to zaskoczyło. Mnie wyglądało, że ząbki ma zupełnie zdrowe, staramy się szczotkować dość dokładnie. No ale – Młodzież Starsza pożera duże ilości słodyczy, a ja z reguły nie mam na to wpływu, dzieje się to najczęściej poza moją obecnością. Marzyłam też, że Młodzież odziedziczy po mnie dobry stan zębów. Trochę się pochwalę, ale co tam. Mam prawie 30 lat i jeszcze nigdy, NIGDY nie miałam leczonego zęba. Taka mocna kość mi się trafiła 🙂

Mówią mi – co się przejmujesz; to zęby mleczne, wypadną jej. Owszem, kiedyś wypadną. Ale po drodze będą jej się wyżynać zęby stałe, a próchnica ma to do siebie, że lubi się rozsiewać. Nieleczona próchnica może też prowadzić do przedwczesnego wypadnięcia zęba mlecznego, a to z kolei może być przyczyną przesunięcia wyżynających się zębów stałych na przód łuku zębowego, A potem robi się problem, bo zęby zaczynają na siebie nachodzić, a to wiąże ze sobą spore koszty stałego aparatowania, czasem usuwania zębów.

Chyba jednak tańszym rozwiązaniem jest wyleczenie ewentualnych ubytków odpowiednio wcześniej 🙂

 

Na początku jeszcze duży stres
Na początku jeszcze duży stres
A potem już pełnia zadowolenia :)
A potem już pełnia zadowolenia 🙂

Obraz 16470

6,589 total views, 7 views today

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge