Dzień Bezpiecznego Internetu

Nie wiem, czy wiecie, ale dziś, 10 lutego, przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Internetu bezpiecznego dla naszych Dzieci.

4553198513_4587489ecd_z
Źródło: flickr.com/ fot. abbamouse CC BY-SA 2.0

 

Całemu wydarzeniu przyświeca hasło: „Razem tworzymy lepszy internet”. Cel jest nader istotny – zwrócenie uwagi, że każdy, Ty i ja, każdy użytkownik Sieci, może budować bezpieczny i przyjazny Internet.

Dzień ten obchodzony jest w kilkudziesięciu krajach całego świata, między innymi w Polsce, gdzie organizatorem jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dzieci Niczyje.

W naszym kraju głównym punktem obchodów stałą się konferencja dla nauczycieli i specjalistów, którzy pracują z dziećmi. Postawiono też na propagowanie rozsądnego udostępniania różnorodnych materiałów na Facebooku, skierowanego w szczególności do nastolatków.

Pamiętajmy, że my jako Rodzice, musimy myśleć za nasze Dzieci. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że Internet, poza wszelkim dobrodziejstwem, niesie ze sobą realne zagrożenie.

Jeśli już pozwalamy Im na korzystanie z dobrodziejstw Internetu, czy to poprzez pozwalanie na gry online, czy korzystanie z Facebooka czy Naszej Klasy, czy inne przejawy internetowej aktywności, to naszym obowiązkiem jest zadbanie o to, by Ich oczom nie ukazywały się obrazy, które nie są dla nich przeznaczone. To my musimy dzieciom uświadomić, że nie każdy człowiek, który znajduje się po drugiej stronie monitora ma dobre zamiary. Że nie mogą udostępniać wszem i wobec swoich zdjęć, danych, adresu… Niech kierują się zasadą ograniczonego zaufania wobec nowo poznanych osób, szanują swoją prywatność.

Kontrolujmy, w jaki sposób nasze dzieci z tego Internetu korzystają, zakładajmy blokady rodzicielskie i aktualizujmy programy antywirusowe. Ustalajmy z dzieckiem reguły bezpiecznego korzystania z Internetu.

I pamiętajmy – najlepszą ochroną dla naszego dziecka jest nasza uwaga!

Przydatne adresy:

Dziecko w Sieci- Fundacja Dzieci Niczyje

Safer Internet

3,021 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge