Brzdąc na drodze mlecznej, czyli jak wprowadzać nabiał do diety dziecka?

Mleko, mleko, mleko. Kraina mlekiem płynąca. Towarzyszy dziecku od urodzenia. Początkowo jest to mleko piersiowe lub modyfikowane, później przychodzi czas na inne produkty mleczne. Kalendarz rozszerzania diety zaleca, aby wprowadzanie nabiału zacząć w okolicach 11 miesiąca życia dziecka. Ale od czego zacząć wprowadzanie produktów mlecznych?

3508533750_f5841d4305_z
Źródło: flickr.com/fot.Andreas Levers CC BY-NC 2.0

Doświadczenia, które nabyłam z Wiktorią zupełnie odbiegają od tego, jak to wygląda w przypadku Oliwii. Wiki do obiadów miała dodawane masło, ok. 9 miesięcy jadła kanapki z twarożkiem i żółtym serem. I było OK. Oliwia ma inny plan na życie. Nie dość, że reagowała alergicznie na żółtko jaja, to jeszcze na masło, które było w obiadkach. Zalecenie pani doktor – odstawić wszelki nabiał.

Zbliżały się jej urodziny i co? Miałaby nie spróbować swojego tortu? Zrobiłam eksperyment i zaczęłam podawać jogurt naturalny (na tym miał być krem). O dziwo – objawów alergii brak.

Nadeszła impreza urodzinowa pierwsza, tort kupiony w cukierni. Efekt – mimo zjedzenia znikomej ilości – objawów od groma i ciut, ciut. Była wysypana po całości, już po kilku godzinach. Myślę sobie – może to nie nabiał. Tort kupny, wszelkie różne badziewie mogło w nim być.

Impreza urodzinowa druga, tort domowej roboty. Mimo zjedzenia dwóch (!) kawałków – objawów brak. Nawet żółtko jaja nie dało wysypki 😀

Nadchodzi myśl -ok. jogurt mamy i co dalej.

Przekopałam internet w poszukiwaniu jakichś podpowiedzi. I znalazłam.

W jakiej kolejności wprowadzać produkty mleczne?

Na pewno nie zaczynamy od danonków. Jogurty te są po prostu napakowane chemią, podawanie ich najlepiej zacząć w okolicach 3 urodzin, i to też niewielkie ilości.

Półroczny niemowlaczek może dostać swój pierwszy „jogurt”. Chodzi o te typowo niemowlęce, które znajdujemy na sklepowej półce obok dań i deserków w słoiczkach. Są one specjalnie przygotowane, tak, aby nie obciążać maleńkich nereczek.

Kolejność, jakiej trzymam się ja, a którą wykopałam w  Sieci, jest następująca:

– jogurt naturalny

– twarożek

– masło, ser żółty

– kefir

– mleko (także zsiadłe).

Jak wprowadzać produkty mleczne do diety dziecka?

Postępujemy identycznie, jak w przypadku każdej nowości w diecie maluszka. Na początku podajemy niewielkie ilości, które, w przypadku braku objawów alergii, stopniowo zwiększamy. I tyle.

A u nas? Wykorzystując moment, że Oliwia odmawia już jedzenia kaszek, nasze śniadania i kolacje muszą przybrać formę kubka mleka i kanapki z twarożkiem. Ewentualnie z miseczką twarożku. I palemką z koperku 🙂

Obraz 1528

 

A później widzieć tylko takie uśmiechnięte pysie 🙂

4312245640_2cd19d5603_z
Źródło: flickr.com/ fot. Rob CC BY-ND 2.0

 

 

A Wy wprowadzanie nabiału macie za sobą?

16,395 total views, 1 views today

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge